Kumin – przyprawa z charakterem

Są przyprawy, które całkowicie odmieniają potrawę, i taką właśnie jest kumin. Stosowany w odpowiednich kombinacjach i proporcjach potrafi zdziałać cuda. Czym się charakteryzuje oraz w jakich potrawach i przekąskach sprawdza się najlepiej? Poniżej rozkładamy tę przyprawę na czynniki pierwsze!

Kumin na świecie

Kmin rzymski, bo taka jest druga nazwa tej przyprawy, jest bardziej znana, niż się wydaje. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego a ceniony jest praktycznie na wszystkich kontynentach. To właśnie on wysuwa się na pierwszy plan w wielu daniach kuchni chińskiej i hinduskiej, zwłaszcza tej opartej na curry, którego jest składnikiem. Obecny jest także w meksykańskich tortillach, chili con carne, portugalskich kiełbaskach czy w marokańskich daniach z warzyw.

Wrażenia smakowe

Jak widać, kumin bezpośrednio z Ale Dobre, to przyprawa obecna w kuchniach opartych na zdecydowanych, głębokich smakach. Nic dziwnego, w końcu sam w sobie charakteryzuje się bardzo wyrazistym, ostrym smakiem i aromatem. Doskonale sprawdza się w potrawach mięsnych, np. w ciemnych sosach gulaszowych ale także z drobiem i rybami. Często stosowany jest w towarzystwie aromatycznego kopru włoskiego, kolendry i słodkiej papryki.
Warto zaznaczyć, że jest to przyprawa zupełnie inna niż znacznie słynniejszy u nas kminek, z którym często jest mylony. W przeciwieństwie do niego, musi być używany z umiarem ponieważ zbyt duża ilość kuminu mogłaby całkowicie zdominować potrawę.

Właściwości zdrowotne

Kuminowi przypisuje się także liczne właściwości lecznicze – zwłaszcza przeciwzapalne i przeciwwirusowe, dzięki którym jest szczególnie polecany podczas przeziębienia czy grypy. Ma także korzystnie wpływać na układ trawienny a nawet poprawiać nastrój. Jeśli chodzi o ostatnie nie ma się czemu dziwić, w końcu smaczna potrawa potrafi poprawić humor na cały dzień!