Jaki wybrać nóż dla szefa kuchni?

Nóż szefa kuchni to przede wszystkim uniwersalne narzędzie w kuchni. Porządnym nożem z łatwością się kroi, sieka czy plastruje. Najczęściej spotykanym przedziałem długości tego typu noży to 18-24 centymetrów. Taki nóż jest wyposażone najczęściej w ostrze o kształcie trójkąta z zaznaczonym brzuścem na krawędzi tnącej. W takim nożu szlif jest najczęściej płaski, lecz można na rynku kupić też takie, które są płaskie, a nawet wklęsłe.

Zastosowanie noża szefa kuchni

Zastosowanie tego typu noży jest bardzo szerokie, ponieważ stosuje się je do krojenia, siekania, porcjowania czy szatkowania. Ponadto może także nadać się do wykrawania. W zależności od doświadczenia kucharza, warto jest zadać pytanie, jaka długość noża szefa kuchni będzie najbardziej właściwa. Bardzo popularne są noże o długości 20-21 cm. Osoby drobniejsze fizycznie, a także takie, które nie przepadają za długimi nożami najczęściej decydują się na noże o długości 18 centymetrów. Noże o długości większej niż 24 cm najczęściej wybierane są przez profesjonalnych kucharzy, którzy mają już spore doświadczenie i obycie w pracy z tego typu nożem.

Bardzo ważnym aspektem jest również twardość jaką charakteryzuje się nóż szefa kuchni. Będzie ona zależeć od tego, w jaki sposób chcemy w przyszłości ostrzyć to narzędzie kuchenne. Noże, które posiadają twardość do 59 HRC z łatwością da się ostrzyć na standardowej ostrzałce kółkowej, lecz później mogą być niezbędne kamienie. Jeżeli często ostrzy się ostrze, to nóż miękki okazuje się często dużo wygodniejszą opcją, bowiem ostrzenie zajmuje mniej czasu.

Noże kuchenne o twardości do 59 HRC

Nóż o twardości do 59 HRC bez większych przeszkód można ostrzyć na domowych ostrzałkach kółkowych. Warto też wspomnieć o musakach, które świetnie podtrzymują ostrość noża. Bardzo często dwa, trzy przeciągnięcia poprawią znacząco właściwości krawędzi tnącej w takich nożach. Używając musaka trzeba zwrócić uwagę na to, by nie doprowadzić do całkowitego stępienia ostrza, ponieważ w innym wypadku ciężko będzie przywrócić mu należytą ostrość i trzeba będzie zastosować ręczną ostrzałkę kółkową bądź kamień do ostrzenia.

Noże kuchenne o twardości powyżej 60 HRC

Jeśli mowa o nożach o twardości powyżej 60HRC to trzeba korzystać z dedykowanych kamieni do ostrzenia. W teorii można użyć lepszych ostrzałek kółkowych, jednak trzeba być gotowym na to, iż trudno będzie osiągnąć oczekiwane efekty. Sam proces ostrzenia jest o wiele dłuższy niż w przypadku noży, które cechują się o wiele niższa twardością.

Noże kuchenne o twardości powyżej 63 HRC

Takie noże są najczęściej ręcznie kute i charakteryzują się wysoką agresją cięcia oraz długim czasem trzymania ostrości.