robienie ciasta na pyszne muffiny

Wady i zalety teflonowej patelni

Wiele osób, które zadaje sobie pytanie, jak wybrać patelnię, decyduje się ze względu na różnego rodzaju reklamy czy też polecenia przez znajomych, na model teflonowy spomiędzy ofert sklepów sprzedających patelnie. Zanim jednak pójdzie się za namową koleżanki po taką patelnię, warto się zastanowić i poznać jej wszystkie zalety, ale również i wady. Dopiero wtedy będzie można podjąć decyzji, czy taki model będzie na pewno odpowiedni do posiadanych potrzeb i oczekiwań.

Zalety patelni teflonowej

Co można zaliczyć do zdecydowanie najważniejszych zalet patelni pokrytych warstwą teflonu? Co przede wszystkim przyczynia się do ich tak ogromnej popularności? Nie da się ukryć, że stoi za tym głównie ich szczególna właściwość, która sprawia, że potrawy zupełnie do niej nie przywierają.

Dzięki temu podczas smażenia nie ma potrzeby używania żadnego oleju, a to z kolei sprawia, że jedzenie jest smaczniejsze, ale również i zdrowsze.

Z racji tego, że do patelni nic nie przywiera, nic się również nie przypala, a jej powłoka jest bardzo łatwa w czyszczeniu. Dodatkowo jest to patelnia lekka, wygodna, a także bardzo równomiernie się nagrzewająca, dzięki czemu jej używanie jest naprawdę bardzo proste.

Wady patelni teflonowej

Niestety patelnia teflonowa, choć ma naprawdę olbrzymie zalety, nie jest idealna. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że choć teflon jest świetnym materiałem, to jednak jest bardzo delikatny. Jest podatny na zarysowania, a po dostaniu się do organizmu, może być nawet toksyczny.

Sprawia to, że do korzystania z takiej patelni koniecznie trzeba się wyposażyć w specjalne przybory, najlepiej wykonane z silikonu, które będą na tyle delikatne, aby nie uszkodzić teflonowej powłoki.

Podobnie dużą uwagę trzeba przyłożyć do tego, jak się będzie taką patelnie myło, ponieważ wysoce niezalecane jest umieszczanie jej w zmywarce. Wysoka temperatura w połączeniu ze środkami chemicznymi i wirującymi szczotkami mogłaby porysować jej powłokę.

Znając powyższe wady i zalety, warto się poważnie zastanowić, czy aby na pewno taki model będzie wystarczająco dobry i odpowiedni do codziennego używania.