Czajnik na gaz czy elektryczny?

czajnik niebieski na gaz - Bokono

Przynajmniej od kilkunastu lat nie ustaje spór toczący się pomiędzy użytkownikami czajników. Jedna grupa osób przekonana jest o tym, że najlepszym wyborem pod słońcem są czajniki elektryczne, z kolei inni twierdzą, że tradycyjne i solidne czajniki na gaz to o wiele korzystniejsza alternatywa. Czy da się jednoznacznie stwierdzić, kto w tym sporze ma rację?

Zalety czajników elektrycznych

Wielu użytkowników czajników elektrycznych twierdzi, że są one bardzo wygodne w użytkowaniu – woda gotuje się w nich szybko, a po zagotowaniu czajnik wyłącza się sam. Dostępne są ponadto w różnych rozmiarach, dzięki czemu można oszczędzić na prądzie wybierając mniejszy produkt, jeżeli w domu jest niewielu mieszkańców. Czajniki elektryczne to też jedyny możliwy wybór w przypadku nowoczesnego budownictwa, w którym nie ma dostępu do kuchenki gazowej.

Dlaczego wybór czajników gazowych jest lepszy?

Za tym, aby jednak używać na gaz czajniki przemawiają przede wszystkim koszty ich eksploatacji. Gaz wciąż jest o wiele tańszy niż energia elektryczna, której czajnik zużywa bardzo dużo. Ponadto, inwestując w czajnik gazowy ma się pewność, że posłuży on przez wiele lat, czego nie da się powiedzieć o czajnikach elektrycznych – te lubią się psuć po kilki latach.